1
کاظمی‌نسب، فرماندار ابرکوه

IMG_0673.JPG

IMG_0678.JPG

IMG_0697---2.jpg
دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان

IMG_0684.JPG

2
برزگر، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی ابرکوه

IMG_0709.JPG

IMG_0714.JPG

IMG_0719.JPG
1397/2/25 سه‌شنبه فرماندار ابرکوه: داشتن جامعه‌ای فرهیخته و آگاه ارتباط مستقیمی با مطالعه مردم دارد فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی ابرکوه در نخستین جلسه این انجمن در سال جاری گفت: داشتن جامعه‌ای فرهیخته و دانا که بتواند چرخ‌های توسعه را بچرخاند نیز با میزان مطالعه مردم آن جامعه ارتباط مستقیم دارد.

محمد کاظمی‌نسب با اشاره به نقش مهم کتابخوانی در توسعه پایدار یک جامعه، گفت: توسعه در کشور ما  هم‌اکنون به مراحل دشوار خود رسیده و طی کردن گردنه‌های سخت توسعه، نیازمند مشارکت مردم است که این مشارکت نیز تنها از طریق ارتقای دانایی و آگاهی جامعه ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: داشتن جامعه‌ای فرهیخته و دانا که بتواند چرخ‌های توسعه را بچرخاند نیز با میزان مطالعه مردم آن جامعه ارتباط مستقیم دارد.

فرماندار ابرکوه با تأکید بر اینکه کتابخوانی را باید از دوران کودکی و نوجوانی در افراد نهادینه کنیم، افزود: این رسالت تنها به نهاد کتابخانه‌های عمومی مربوط نمی‌شود، بلکه همه دستگاه‌های فرهنگی به ویژه آموزش و پرورش باید برای ایجاد میل به مطالعه تلاش و حرکت کنند.

وی با ابراز تأسف از اینکه که دانش‌آموزان با کتاب‌های غیردرسی بیگانه هستند، تصریح کرد: اجرای طرح‌های جامع برای کتابخوان کردن این قشر از جامعه ضروری است که در همین راستا نهاد کتابخانه‌های عمومی حرکت‌هایی خوب و مثبت نظیر نشست‌های کتاب‌خوان را طراحی و اجرا کرده است.

رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی ابرکوه تأکید کرد: نشست‌های کتاب‌خوان مدارس توانسته است ارتباط دانش‌آموزان با کتاب را بیشتر کند.

وی در پایان سخنان خود بیان داشت: آنچه مسئولان شهری باید به طور جدی دنبال کنند، بالا بردن سطح آگاهی‌های عمومی جامعه است که این امر نیز تنها در سایه ترویج و گسترش فرهنگ کتابخوانی محقق می‌شود.

 

کتابخانه‌های عمومی رشد قابل توجهی در حوزه‌های زیرساختی در سه سال اخیر داشته‌اند

رقیه دوست فاطمی‌ها مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این جلسه با ابراز خرسندی از پنجمین سفر خود به شهرستان ابرکوه، اظهار داشت: ابرکوه، از دیرباز شهری ادیب‌پرور بوده است و مردمان این دیار اهل کتاب، شعر و ادبیات یوده‌اند.

وی به جایگاه ابرکوه در میان شهرستان‌های استان در شاخص‌های کتابخانه‌ای اشاره کرد و گفت: این شهرستان در بیشتر شاخص‌های کتابخانه‌ای در استان و حتی کشور جایگاه مطلوبی دارد و سه تن از کتابداران این شهرستان نیز موفق شده‌اند با تلاش خود در سال‌های 94 تا 96 رتبه‌های برتر کشوری را از آن خود کنند که از این نظر نیز شهرستان ابرکوه موفقیت کم‌نظیری را کسب کرده است.

دوست فاطمی‌ها با بیان اینکه تنها بودجه در اختیار نهاد کتابخانه‌های عمومی، نیم‌درصد درآمد شهرداری‌ها و بودجه‌های تملک و دارایی است، افزود: با وجود سختی‌های فراوانی که نهاد کتابخانه‌های عمومی برای تأمین منابع مالی خود داشته و دارد، اقدامات قابل‌توجهی در حوزه‌های زیرساختی و نوسازی و تجهیز کتابخانه‌های استان در سه سال اخیر صورت گرفته است و این امر، نشان‌دهنده نگاه ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی به توسعه کیفی کتابخانه‌ها است.

وی همچنین خواستار توجه ویژه به ظرفیت‌های خیری در حوزه تجهیز و بهسازی کتابخانه‌های عمومی در شهرستان شد.

سیدعلیرضا رسولی، شهردار ابرکوه نیز در سخنانی از عزم شهرداری برای ایجاد نقاط مناسب کتابخوانی در فضاهای عمومی شهری، پارک‌ها و بوستان ها خبر داد و گفت: در حال حاضر 10 نقطه از شهر ابرکوه برای ایجاد پاتوق‌های فرهنگی و کتابخوانی جانمایی شده است و شهرداری ابرکوه نیز آماده همکاری با کتابخانه‌های عمومی و سایر دستگاه‌های فرهنگی برای راه‌اندازی این پاتوق‌ها در امکان عمومی و تفریحی شهر است.

در ادامه نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ابرکوه، جمعی از اعضای این انجمن به بیان نظرات و پیشنهادهای خود در این حوزه پرداختند.

برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی کتاب ویژه اقشار و طبقات مختلف مردم در ایام مختلف سال، پیش‌بینی راهکارهایی برای ارائه نسخه دیجیتال کتاب‌ها و منابع مکتوب در کتابخانه‌ها، اطلاع‌رسانی تازه‌های کتاب کتابخانه‌های عمومی از طریق پیامک و تبلیغات شهری و معرفی کتاب در تریبو‌ن‌های نماز جمعه، از جمله پیشنهادهایی بود که توسط اعضای حقیقی و حقوقی انجمن مطرح شد.

در ابتدای این جلسه نیز قاسم برزگر، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان ابرکوه ضمن قرائت دستور کار جلسه انجمن، گزارشی از اقدامات مهم صورت گرفته توسط اداره متبوع خود در سال گذشته را ارائه کرد.

وی به اجرای موفق طرح کتابخانه‌گردی در اواخر سال گذشته اشاره کرد و گفت: این طرح با حضور چشمگیر مردم، مسئولان و اهالی کتاب درکتابخانه مجتمع فرهنگی هنری ابرکوه برگزار شد.

برزگر همچنین از مشارکت مطلوب مردم شهرستان در هفتمین جشنواره کتابخوانی رضوی خبر داد و افزود: در هفتمین دوره از این جشنواره، شاهد رشد سه برابری مشارکت مردم شهرستان بودیم و امیدواریم هشتمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی نیز با استقبال و شرکت چشمگیر مردم همراه باشد.

نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ابرکوه در سال جاری با مصوباتی همراه بود.

همکاری ادارات و ارگان‌های مختلف شهرستان در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، ارائه اید‌ه‌های عملیاتی برای ترویج فرهنگ مطالعه در بین دانش‌آموزان ابرکوهی در جلسات آینده انجمن، پیگیری ویژه فرمانداری و اداره ارشاد شهرستان ابرکوه برای تعیین تکلیف ساختمان در حال تخریب کتابخانه عمومی جلایی اسفندآباد، استفاده از ظرفیت تبلیغات شهری برای معرفی تازه‌های کتاب کتابخانه‌ها با همکاری شهرداری‌های ابرکوه و مهردشت و پیگیری برای راه‌اندازی کتابخانه در روستای صفی‌آباد بخش مرکزی ابرکوه با توجه به همراهی ویژه خیران این منطقه و اختصاص ساختمانی مناسب، از مهم‌ترین مصوبات این جلسه بود.

در بخش پایانی جلسه انجمن کتابخانه‌های ابرکوه، از شهرداران ابرکوه، مهردشت و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان به دلیل همراهی با اداره کتابخانه‌های عمومی در برگزاری برنامه‌های فرهنگی کتابخانه‌ها قدردانی شد.

نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان ابرکوه صبح دوشنبه 24 اردیبهشت‌ماه و به میزبانی فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
منبع: روابط عمومی اداره کل

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.