1396/11/23 دوشنبه با حضور نویسنده اثر برگزار شد کتابخانه آیت‌الله فاضل اردکانی میزبان نقد کتاب «روزهای پرخطر» کتاب «روزهای پرخطر؛ خاطرات انقلاب اسلامی» نوشته علی سپهری اردکانی به همت اداره کتابخانه‌های عمومی اردکان و با حضور نویسنده این اثر و جمعی از اهالی کتاب در کتابخانه آیت‌الله فاضل به نقد گذاشته شد.

در این نشست نقد کتاب که به همت اداره کتابخانه‌های عمومی اردکان برگزار شد، جمعی از منتقدان ادبی و اهالی کتاب شهرستان به نقد محتوایی کتاب «روزهای پرخطر» نوشته علی سپهری پرداختند.

رضا شاکر، شاعر و نویسنده اردکانی به عنوان اولین منتقد کتاب، ضمن تقدیر از پیگیری‌های نویسنده برای جمع‌آوری اسناد محرمانه دوران ستم شاهی و گردآوری تصاویر کمیاب از تظاهرات مردم اردکان، عدم درج پاورقی در قسمت‌هایی که نیاز به توضیح و روشنگری داشته است و همچنین حذف برخی اسامی شخصیت‌هایی که مطلبی از آنان در کتاب درج شده، را از نقاط ضعف کتاب دانست.

رضا فتاحی، دبیر بازنشسته و منتقد ادبی نیز کتاب را از لحاظ دستوری و نگارشی و همچنین رسم‌الخط مورد بررسی و نقد قرار داد و گفت: ویراستاری قوی یک کتاب باعث تقویت آن کتاب و همچنین استقبال بیشتر از آن می‌شود.

وی در ادامه به بیان بعضی ضعف‌های نگترشی کتاب پرداخت و تأکید کرد برخی از این اشتباه‌ها، مفهوم جمله را نیز تغییر داده است.

نادر پیری، نویسنده و محقق اردکانی، دیگر منتقد این کتاب بود.

وی در خصوص کتاب روزهای پرخطر بیان داشت: تاکنون کتابی با این موضوع و مضمون در اردکان چاپ نشده است و به همین خاطر مقایسه این کتاب به دلیل عدم وجود نمونه‌های مشابه، امکان‌پذیر نیست.

پیری اردکانی همچنین بیان روان و داستان‌گونه نویسنده را از نقاط قوت این کتاب دانست.

آخرین منتقد این کتاب محمد شاکر، از فعالان حوزه کتاب در اردکان بود.

شاکر، اختلاط زبان رسمی با بیان عامیانه و همچنین کم‌رنگ بودن فعالیت‌های برخی تشکل‌ها و اقشار مردم نظیر دانشجویان را به عنوان نقطه ضعف این کتاب عنوان کرد و تصریح کرد: با وجود تمام نقدهای موجود، این اثر تنها مرجع قابل دسترس و مطمئن از فعالیت‌های انقلابی مردم اردکان است و همین موضوع، ارزش کتاب را دوچندان می‌کند.

در بخش دیگری از این نشست ادبی، علی سپهری، نویسنده کتاب با تشکر از منتقدانی که به بیان نقاط قوت و ضعف کتاب پرداختند، اظهار داشت: بنده در جریان نگارشاین کتاب کوشیده‌ام با گردآوری تصاویر و اسناد مبارزات انقلابی مردم اردکان و همچنین بیان خاطرات شخصی خود از آن دوران، مبارزات قهرمانانه مردم اردکان را که همگام با مردم سایر شهرهای کشور به پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 منجر شد، به تصویر بکشم.

وی هدف از نقد یک کتاب را دریافت همین بازخوردها و تلاش در جهت اصلاح آن دانست و اظهار امیدواری کرد معایب و نقاط ضعفی که به چشم منتقدان ادبی آمده است،  برطرف شود و این امر در نهایت به پرباری و غنای بیشتر کتاب کمک کند.

در پایان نشست نقد کتاب «روزهای پرخطر؛ خاطرات انقلاب اسلامی» که به میزبانی کتابخانه عمومی آیت‌الله فاضل ادرکان برگزار شد، از نویسنده اثر و منتقدان ادبی جلسه با اهدای لوح سپاس تقدیر شد.

گفتنی است، نویسنده کتاب «روزهای پرخطر؛ خاطرات انقلاب اسلامی» مبارزات انقلابی مردم اردکان و وضعیت این شهر در دوران انقلاب از سال 42 تا 57 را در قالب خاطرات شخصی به تصویر کشیده است.

منبع: روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اردکان
نمایش بیشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما