1397/7/22 يكشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خاتم مصوب شد؛ سهم پرداختی شهرداری‌ها به کتابخانه‌های هرات و مروست به یک درصد افزایش یافت در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خاتم که روز شنبه 21 مهرماه برگزار شد، افزایش سهم نیم‌درصد کتابخانه‌های شهرهای هرات و مروست به یک درصد به تصویب اعضا رسید.

در این جلسه که با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین محمدعلی جعفری، امام جمعه شهر هرات، فرجام فاضلی، فرماندار خاتم و رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد برگزار شد، با تصویب اعضای انجمن سهم پرداختی شهرداری‌های هرات و مروست به کتابخانه‌های عمومی از نیم‌درصد به یک درصد افزایش یافت.

امام جمعه هرات در این جلسه با توجه به نقش بی‌بدیل کتاب در انتقال میراث گذشتگان، گفت: آنچه ما امروز به عنوان داشته‌های علمی از آنها بهره می‌بریم، میراث گرانبهای پیشینیان است که در قالب معارف دینی و تاریخ گذشتگان، در کتاب‌ها حفظ شده و به ما رسیده است.

حجت‌الاسلام جعفری رشد بی‌رویه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را یکی از آسیب‌های دامن‌گیر کتابخوانی در کشور دانست و گفت: رشد این شبکه‌ها باعث دور شدن مردم از کتاب و مطالعه عمیق و مفید شده است که در این خصوص همه ما و متولیان فرهنگی کشور باید تلاش کنیم با شیوه‌هایی جذاب، عطش کتابخوانی را در جامعه و نسل جوان ایجاد کنیم.

امام جمعه هرات افزود: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال و مجازی می‌تواند پای کتاب را هرچه بیشتر به عرصه فضای مجازی و اینترنت باز کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود  اظهار داشت: ائمه جمعه و جماعات در شهرستان خاتم در محافل مختلف و تریبون‌‌های نماز جمعه از مردم خواسته‌اند که به جای صرف هزینه‌های اضافی و زاید در برنامه‌های مختلف، به سنت حسنه اهدای کتاب توجه کنند و از این طریق به غنای هرچه بیشتر منابع کتابخانه‌های عمومی کمک کنند.

فرماندار خاتم نیز در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با بیان اینکه یکی از مباحث مهم در توسعه‌یافتگی فرهنگی جامعه، رشد شاخص‌های کتابخوانی است، اظهار داشت: مردم مناطق شهری و روستایی خاتم توجه و اشتیاق ویژه‌ای به مطالعه دارند و رتبه نخست شهرستان خاتم در سرانه عضویت در کل استان، بیانگر این علاقه است.

فاضلی جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و سالم‌سازی جامعه را یکی از دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب و مسئولان ارشد کشور دانست و گفت: توسعه کتابخوانی و عادت دادن مردم به مطالعه، یکی از راه‌های اساسی، کم‌هرینه و مؤثر در کاهش اثرات منفی آسیب‌های اجتماعی نظیر طلاق و اعتیاد در جامعه است.

وی در خصوص ساختمان در حال احداث کتابخانه‌ روستایی چاهک نیز گفت: با توجه به نامناسب بودن فضای فعلی کتابخانه پروفسور سمیعی دهستان چاهک، پس از اختصاص زمین مناسب برای احداث ساختمان جدید و تأمین بودجه اولیه ساخت، از سال گذشته عملیات اجرایی احداث این کتابخانه آغاز شد که امیدواریم با اختصاص بودجه تکمیلی، شاهد افتتاح ساختمان جدید کتابخانه در آینده‌ای نزدیک باشیم.

دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این نشست با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان و شهرستان خاتم، بیان داشت: هم‌اکنون 4 باب کتابخانه شهری و 3 باب کتابخانه روستایی در شهرستان خاتم فعال است و مردم این شهرستان نیز اقبال قابل‌توجهی به این کتابخانه‌ها دارند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون 20 درصد مردم شهرستان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند، افزود: از نظر شاخص عضویت، شهرستان خاتم در جایگاه نخست استان قرار دارد و این جایگاه در کشور نیز کم‌نظیر است.

دوست فاطمی‌ها همچنین تصریح کرد: در کنار آمار بسیار خوب عضویت شهرستان، باید تلاش شود میزان امانت کتاب نیز در خاتم افزایش یابد و به جایگاه مطلوب برسد.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون تنها یک باب کتابخانه خیرساز در شهرستان خاتم دایر است، خواستار توجه بیشتر خیران منطقه به کتابخانه‌های عمومی و همراهی بیشتر آنان در تعمیر، تجهیز و تأمین نیازهای جاری کتابخانه‌ها شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همچنین پیشنهاد داد به منظور تقویت کمی و کیفی خدمات کتابخانه‌ها، با تصویب اعضای انجمن سهم پرداختی شهرداری‌های هرات و مروست به کتابخانه‌ها، از نیم‌درصد به یک درصد افزایش یابد.

در ادامه این نشست، جمعی از اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان خاتم به بیان نظرات خود پرداختند و از پیشنهاد مدیرکل کتابخانه‌های استان برای افزایش سهم پرداختی شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی، استقبال کردند.

در این جلسه همچنین تخصیص اعتبار برای بهسازی کتابخانه ولیعصر(عج) هرات، پیگیری برای تأمین بودجه تکمیلی ساختمان در احداث کتابخانه دهستان چاهک و افزایش سهم پرداختی شهرداری‌های هرات و مروست به کتابخانه‌ها از نیم درصد به یک درصد، به تصویب اعضای انجمن رسید.

در پایان جلسه انجمن کتابخانه‌های شهرستان خاتم همچنین از تلاش‌های سیدعباس طباطبایی، رئیس پیشین اداره کتابخانه‌های عمومی خاتم تقدیر و علی اسلامی، به صورت رسمی به عنوان رئیس جدید این اداره معرفی شد.

گفتنی است، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد در سفر یک‌روزه خود به شهرستان خاتم و پس از شرکت در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان، از کتابخانه‌های ولیعصر(عج) شهر هرات و پروفسور سمیعی روستای چاهک نیز دیدن کرد.

وی همچنین در این سفر که معاونان امور کتابخانه‌ها و اداری مالی و کارشناسان عمران و امور مشارکت‌های این اداره کل نیز حضور داشتند، از پروژه در حال احداث ساختمان جدید کتابخانه دهستان چاهک نیز بازدید کرد.

منبع: روابط عمومی اداره کل
نمایش بیشتر

« كليه حقوق مادي و معنوي براي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور محفوظ است »
Copyright © 2008 www.iranpl.ir. All rights reserved.
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما